Корисна інформація для автомобілістів

Аптечка та інші лікарські засоби

Наявність аптечки в автомобілі, як і знання водієм елементарних правил надання медичної допомоги, просто необхідні, особливо якщо ви опинитесь далеко від населених пунктів. Зневажливе відношення до цього може коштувати вам або вашим пасажирам здоров'я, а то й життя.

  Про вміст аптечки можна довідатися із Правил, а от на дії деяких лікарських засобів ми зупинимося докладніше.
  • Анальгін. Анальгін з амідопірином мають протизапальні властивості. Застосовуються при головних болях, невралгії, болях при травмах. Строк зберігання 4 роки.
  • Валідол має заспокійливу й судинорозширюючу дію. Застосовується при неврозах, болі в грудях(стенокардія), а також як протинудотний засіб. Таблетку тримають під язиком  до повного розсмоктування. Строк зберігання 3 роки.
  • Нітрогліцерин знімає різкі болі в серці, таблетку тримають під язиком до повного розсмоктування.
  • Калій марганцевокислий. Розчин у воді (рожевого кольору) застосовується для полоскання рота, горла, промивання шлунку при отруєнні. Більш міцним (червоним) розчином при опіках змазують уражені ділянки тіла. Строк зберігання необмежений.
  • Нашатирний спирт використовується для вдиху при виведенні хворого з непритомного стану. Для цього до його носа підносять змочений і віджатий клаптик вати. Забороняється наближати до особи постраждалого відкритий флакон з нашатирним спиртом аби уникнути потрапляння крапель  в очі. Строк зберігання в ампулах або щільно закритому флаконі необмежений.
  • Настоянка йоду 5- або 10%-на застосовується зовнішньо як знезаражуючий засіб при саднах і пораненнях. Строк зберігання 5 років.
  • Сода харчова. Розчин у воді (0,5-1,0 чайної ложки на склянку) застосовується для полоскання рота, промивання шлунку при отруєнні. Строк зберігання 10 років.
  • Сіль проносна (сульфат натрію або сульфат магнію) використовується для очищення кишечника. 30 г солі розчиняють в 0,5 склянки води і приймають до їжі, запиваючи склянкою чистої води. Дітям дають стільки грамів солі, скільки років дитині. Строк зберігання 5 років.
  • Вугілля активоване використовується як сорбент (поглинач). Застосовується при отруєннях по 20- 30 г два-три рази в день. Строк зберігання необмежений.
  • Фурапласт і клей БФ-6 застосовується для обробки дрібних ран (садна, подряпини). Строк зберігання 2 роки.
 
  Багато лікарських засобів, безневинних в повсякденному житті, негативно впливають на здатність людини керувати автомобілем. Деякі з них викликають загальмованість, сонливість, м'язову слабкість, інші спотворюють уявлення про навколишній світ, погіршують зір, треті викликають надмірне збудження і т.д. Заспокійливі (седативні) препарати й популярні зараз транквілізатори (мепробамат, релані-ум, еленіум, тазепам та ін.), як правило, викликають сонливість, апатію. Засоби проти «захитування» в основному містять снодійне. Небезпечні для водія ліки, що містять атропін, який на деякий чаc погіршує зір. Це такі засоби, як аерон, бесалол, беллоїд, беллата-мінал. Таблетки від кашлю, що містять кодеїн, також протипоказані водієві. 
 
 Сильно порушують здатність правильного сприйняття дорожньої ситуації антигістамічні (протиалергічні) препарати, такі, як димедрол, пипольфен та ін. Якщо водій прийняв більше двох таблеток амідопірину, анальгіну, фенацетину, аспірину, його реакція буде вповільненою. Сказане повністю стосується таблеток від головного болю, до складу яких звичайно входять перераховані препарати. 
 
 Стимулятори типу кофеїну й фенаміну водіям автомобілів протипоказані. Вони можуть викликати надмірне збудження, порушити рівновагу, координацію рухів. Після припинення дії кофеїну часто наступає різкий спад фізичної й психічної активності. Звичайно, немає ніяких підстав стверджувати, що здоровій людині може зашкодити чашка кави, але треба знати, що зловживання міцним чаєм і кавою протягом тривалого часу призводить до хронічної інтоксикації кофеїном і загального виснаження організму. 
 
 Звертаючись до лікаря, попередьте його, що ви керуєте автомобілем, і вам не призначать невідповідних ліків і, звичайно ж, вживайте ліки тільки в дозах, рекомендованих лікарем, а не «на око».